Smart příslušenství

Jak se vypořádat s rozbitým displejem na telefonu?

Rozbitý displej není nic příjemného. Nejnovější průzkumy ukazují, že nejběžnější příčinou je nechtěný pád telefonu z ruky, a to za běžného používání, jako je telefonování nebo psaní textových zpráv. Samozřejmě že to nejsou jen dospělí, ale často i děti, které telefon nešťastně upustí. V neposlední řadě je strašákem kapsa kalhot, nejčastěji ta zadní. Může se zdát, že ochránit telefon je nesnadný úkol. Naštěstí vám k tomu postačí kvalitní produkty jako ochranné fólie či tvrzená skla. 

Jak ochránit mobilní zařízení před prasknutým displejem 

Existuje několik pravidel, které jste jistě někde zaslechli. Nepište zprávy za chůze. Snížíte tak riziko, že zakopnete a telefon upustíte. Taktéž se vyhněte jeho používání s mastnýma rukama, aby vám nevyklouzl, a nenoste jej v zadní kapse. Nechtěnému vypadnutí smartphonu při fotografování zabrání selfie tyč nebo držák na prst. Zařízení nepůjčujte malým dětem, a pokud se tak stane, nenechávejte je bez dozoru.

A co je nejdůležitější, chraňte svůj telefon pomocí:

  • fólie – zamezí vzniku škrábanců, 
  • tvrzeného skla – pro ochranu displeje při pádech, 
  • obalů a krytů – některé typy dokážou zabránit i rozbitému displeji.

Když je displej rozbitý 

Nejdříve je zapotřebí zhodnotit, jaká část telefonu je rozbitá. Jedná-li se o poškození dotykové části (vrchního skla), objeví se tzv. pavouk, který je sice na pohled nepříjemný, ale smartphone můžete stále ovládat. Druhý případ se vyznačuje prasknutím LCD displeje, kdy vám nezbude nic jiného než ho vyměnit.

Opravujeme prasklé sklo na mobilu 

Pokud nechcete sklo měnit, vyzkoušejte lešticí pastu. Jednoduše ji na displej rozetřete krouživými pohyby, čímž dojde k vyrovnání povrchu. Bez problému se tak zbavíte mělkých škrábanců, ale z důvodu narušené dotykové vrstvy se může telefon hůře ovládat. Druhou variantou může být retušovací fix, který odstraní malé škrábance a ty větší překryje. 

Pokud se přece jen rozhodnete pro výměnu, budete potřebovat horkovzdušnou pistoli, nebo alespoň fén. Teplo lepidlo uvolní a sklo tak snadno sundáte. Je obzvlášť důležité, abyste nahřívali celý displej stejnoměrně a nové sklo lepili pouze speciálním lepidlem, které dostanete k zakoupenému dílu.

Výměna displeje 

Vyměnit displej je mnohem složitější. Po uvolnění všech šroubků je zapotřebí odstranit jisticí pásky a telefon nahřát ze všech stran tak, aby se lepidlo dostatečně změkčilo. Následně displej opatrně sundejte, odpojte kabely a oddělte displej od telefonu. Nakonec nový displej zapojte a telefon složte zpět. 

Výše uvedený postup nevyužijete u všech typů telefonů. Například výměna rozbitého displeje iPhonu vyžaduje zcela odlišný postup. 

Nezapomeňte, že jakýmkoli zásahem do zařízení ztrácíte záruku, a proto zvažte, zda nebude výhodnější obrátit se na profesionální servis. Ceny oprav se samozřejmě liší. U nejnovějších modelů smartphonů se bavíme o skutečně vysokých částkách, a proto nepodceňte výběr kvalitního tvrzeného skla či fólie. Můžete tím ušetřit nemalé výdaje.

Copyright 2012–2024 smartprislusenstvi.cz